Home  /  Blog  /  Strefa snu  /  Razem czy osobno?

Razem czy osobno?

23
mar,2015

0

0

 

Odwieczne pytanie – spać razem czy osobno? Podejrzewam, że w tej kwestii znajdziecie tyle teorii co gustów, a zatem mnóstwo. Zatem jak jest zdrowiej i wygodniej?

Jedni mówią, że spanie razem jest po prostu nie wygodne. Ściąganie kołdry, chrapanie, rozpychanie się i sam nie wiem co jeszcze. Ci mogą spać tylko oddzielnie. Z kolei inni nie zasną bez przytulenia się do drugiej osoby. Bliskość partnera uspokaja i relaksuje, a to dla nich podstawa szybkiego zaśnięcia i dobrego odpoczynku.

Jak więc jest naprawdę?

Może zacznijmy od argumentów medycznych. Z badań Wendy M. Troxel z Uniwersytetu w Pittsburgh wynika, że ludzie, zwłaszcza kobiety, którzy mają u boku partnerów, szybciej zasypiają i rzadziej budzą się w nocy. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciągły sen to podstawa dobrego wypoczynku. Badacze dodatkowo wymieniają jeszcze inne zalety wspólnego snu: obniża się poziom kortyzolu (hormon stresu) oraz cytokin (białek ważnych dla układu odpornościowego). Podwyższa się zaś poziom oksytocyn (produkowany przed podwzgórze hormon szczęścia). To już czysto medyczny fakt, niezależny od gustów i upodobań.

Ważne jest też to jak jesteście do siebie dopasowani. Jeśli oboje macie podobny harmonogram zasypiania to nie ma problemu. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy jedno z Was jest typem nocnym, a drugie lubi rano wstać i od razu działać aktywnie.

Generalnie naukowcy stwierdzili zgodnie, że osoby śpiące razem, dłużej śpią i rzadziej chorują, a to bez wątpienia poważny argument.

razem-czy-osobno-100nocy-2

Kolejny argument zaczerpnę z psychologii. Nie wiem czy wiecie, ale aż 10% ludzi na świecie cierpi na przeróżne fobie. Dla nich to bardzo poważny problem, ale nawet pomijając takie przypadki, przytulenie się do partnera sprawia, że czujemy się bezpieczniej i spokojniej. To zaś prowadzi do szybkiego zaśnięcia i lepszego wypoczynku w nocy. Dzięki temu pozbywamy się nie tylko fobii, ale także stresu nagromadzonego podczas codziennego pędu. Życie biegnie tak szybko, że w końcu musimy się zatrzymać i zrelaksować, a wspólny sen to idealne rozwiązanie.

Skoro już o psychologii mówimy, to warto poruszyć temat zaciskania więzi partnerskich. Przed zaśnięciem możemy porozmawiać o wszystkim i poukładać w głowie problemy, które męczyły nas przez cały dzień. Bliskość partnera jest po prostu czymś, do czego dąży niemal każdy człowiek. Zatem moment wspólnego relaksu i odpoczynku może się stać jednym z najważniejszych elementów budowania i wzmacniania naszych więzi z partnerem.

Na koniec pozostawiam aspekt ekonomiczny i chyba najbardziej oczywisty. Najtaniej jest mieć jedną sypialnię i jedno łóżko! I choć nie mamy nic przeciwko temu żebyście zamówili u nas 2 materace, to polecamy zakupić jeden duży, a następnie testować go przez 100 nocy za darmo! Sami się przekonacie dlaczego lepiej jest spać we dwoje :)

O autorze

Jan Bezsenny
Zagadnienia efektywnego relaksu nie są mu obce. Jeśli ktoś ma problemy ze spaniem, przemęczeniem i brakiem energii - powinien zgłosić się właśnie do niego.
Więcej w Strefa snu
8 godzin relaksu

8 godzin muzyki relaksacyjnej to akurat tyle, żeby się dobrze...

Zamknij