Home  /  Blog  /  Strefa snu  /  Daj mózgowi odpocząć

Daj mózgowi odpocząć

26
mar,2015

0

0

Cały czas piszemy o tym jak ważny jest dobry sen i odpoczynek oraz jak je osiągnąć. Ale czy wiecie jakie funkcje w naszym organizmie spełnia sen? Co się dzieje z naszym mózgiem w nocy? Dzisiaj właśnie o tym chciałbym kilka słów wtrącić.

Dla naukowców funkcje snu ciągle osnute są tajemnicą. Nadal nie wiemy wszystkiego o tym stanie. Jedno jest jednak pewne. Mózg potrzebuje odpoczynku, jak każdy z naszych organów i to właśnie ten stan zapewnia mu regenerację. Ale jak to się dokładnie odbywa?

Amerykańscy naukowcy, a któżby inny, na łamach czasopisma „Science”, stwierdzili że w czasie snu, mózg oczyszcza się z toksyn nagromadzonych w ciągu całego dnia wytężonej pracy. Podczas snu komórki mózgu kurczą się, otwierają się luki pomiędzy neuronami, co pozwala na wymycie toksyn przez płyn. Wyobraźcie sobie teraz, że proces ten zostanie zakłócony przez nagłe przebudzenie. Wtedy mogą wystąpić zakłócenia w pracy naszego centrum dowodzenia. Gorzej jeśli takie zakłócenia występują przez długi czas. Wtedy zaburzenia mogą być poważne, a swoim charakterem przypominają te, występujące w chorobie Alzheimera.

mozg-detoks-2

Rok temu naukowcy z University of Rochester Medical Centre, dokonali odkrycia w mózgu systemu glimfatycznego. Działa on podobnie jak układ limfatyczny w naszym ciele. To w nim właśnie przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy i obmywa komórki mózgu oraz odżywia je. Właśnie podczas snu, aktywność tego układu wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Ludzki mózg działa tylko w dwóch trybach – czuwania i snu. To właśnie w tym drugim trybie jest oczyszczany i regeneruje się. Biorąc pod uwagę, że ma on do dyspozycji ograniczony zasób energii, łatwo możemy sobie uświadomić jak ważny jest sen i relaks dla naszego centralnego układu nerwowego, a tym samym dla całego naszego organizmu. Musimy dbać o jakość snu, o warunki w jakich odpoczywamy.

Nadchodzące lata będą kluczowe dla odkryć naukowców pracujących nad zachowaniem naszego mózgu. Zapewne niebawem dowiemy się nowych i ciekawych rzeczy, a tym samym nauczymy się jeszcze lepiej dbać o nas samych. Dlatego pamiętajcie, dobry sen to podstawa!

O autorze

Jan Bezsenny
Zagadnienia efektywnego relaksu nie są mu obce. Jeśli ktoś ma problemy ze spaniem, przemęczeniem i brakiem energii - powinien zgłosić się właśnie do niego.
Więcej w Strefa snu
razem-czy-osobno-100nocy-1
Razem czy osobno?

  Odwieczne pytanie – spać razem czy osobno? Podejrzewam, że...

Zamknij